ד"ר רוני חן - הפסקות היריון

הפסקות היריון מתבצעות מסיבות שונות. מדינת ישראל קבעה מספר קריטריונים על-פיהם ניתן לבצע הפסקות היריון באופן חוקי:

  • טרם מלאו לאישה 18 שנים או שעברה את גיל 40
  • היריון מחוץ לנישואין
  • העובר מתגלה כבעל מום
  • המשך ההיריון עלול להוות סכנה גופנית או נפשית לאישה

כאשר מדובר בהפסקות היריון, חשוב להבדיל בין הפסקה מוקדמת למאוחרת:

הפסקת היריון מוקדמת

עד ליום ה- 49 של ההיריון ניתן להפסיקו באמצעות כדורים, הניתנים בהשגחה רפואית מלאה, וגורמים למעשה להתחקות אחר הפעולה של הפלה טבעית. לאחר קבלת הכדורים ייתכנו תחושה של בחילה או כאבים מקומיים ודימום במשך מספר שבועות. אפשרות נוספת, העומדת לרשותה של האישה, היא הפסקת היריון באמצעות גרידה או שאיבה, במהלכה מרוקנים את הרחם מחומר ההיריון.

הפסקת היריון מאוחרת
הפסקה מאוחרת נעשית בדרך כלל כתוצאה מגילוי מום בעובר או מהתפתחות עוברית לא תקינה ובאמצעות יילוד מוקדם של העובר. מדובר בפרוצדורה רפואית, המתבצעת בבית חולים וכוללת אשפוז של מספר ימים.

ההחלטה על הפסקת היריון עלולה להיות לא פשוטה. יש צורך לפנות אל ועדה להפסקת היריון ולקבל את אישורה, ורק לאחר מכן ניתן לבצע את הפעולה. חשוב לבצע את הפסקת ההיריון בבתי חולים או במוסדות רפואיים מורשים, כדי שלא לסכן את חייה של האם ולפגוע ביכולתה להרות שוב בשלב מאוחר יותר.

ד"ר רוני חן מעניק למטופלותיו ייעוץ רפואי מקצועי בכל שלב, מלווה אותן במקרים של הפסקת היריון ומספק את מערך התמיכה הנדרש במקרים רגישים ואישיים מסוג זה. כל זאת במטרה לאפשר להן לחזור לשגרה בצורה בריאה ומהירה.

למידע נוסף

רפואת האם והעובר

מהי רפואת האם והעובר?
במהלך ההיריון נלקחות בחשבון הן בריאותה של האם והן בריאותו של העובר. בעוד שמרבית ההריונות מתפתחים היטב, במקצתם עלולים להתגלות סיבוכים שונים כמו: עיכוב בגדילה, מומים, רעלת היריון, סוכרת הריונית ועוד. כמו כן, נלקחים בחשבון מקרים של הפלות קודמות, הריונות של יותר מעובר אחד, היסטוריה רפואית של מחלות אצל האם, קרישיות יתר או סימפטומים בריאותיים המתקשרים אל ההיריון עצמו כמו דימומים או שליית פתח. סיבוכים אלה דורשים מעקב צמוד של מומחה בתחום רפואת האם והעובר (היריון בסיכון גבוה), מתוך מטרה לצלוח את ההיריון בצורה תקינה ולסיימו בלידה בריאה.

למרבה השמחה, רוב ההריונות בסיכון גבוה מסתיימים בלידת תינוקות בריאים ובמצב בריאותי תקין של היולדת. עם זאת, הדבר מחייב מעקב אינטנסיבי של רופא מומחה לאורך כל תקופת ההיריון.

מתי יש צורך לפנות אל מומחה לרפואת האם והעובר?
מומלץ להגיע לרופא מומחה בכל מצב בו ההיריון אינו מתקדם כהלכה, כאשר מתגלה אחד מהסימפטומים הנ"ל או במקרים שבהם ישנה מחלת רקע מוקדמת של האם ההרה. אם הבעיה ידועה מראש, רצוי אף להגיע לרופא לייעוץ מקדים לפני ההיריון.

ד"ר רוני חן עומד לרשות מטופלותיו בכל בעיה בזמינות מרבית, ומגלה סבלנות והבנה. ברשותו ידע וניסיון רב שנים בכל הנוגע לתסמינים רפואיים, הדורשים מעקב וטיפול עד לרגע הלידה. הטיפולים מלווים ביחס חם ואישי, מתוך ידיעה כי תקופת ההיריון הינה אחת התקופות המרגשות והמאתגרות ביותר עבור כל אם.

במרפאתו הפרטית של ד"ר חן ישנו כל הציוד הרפואי הנדרש לצורכי בדיקה, אבחון, טיפול ומעקב. שיטות הטיפול, האבחון והמעקב הייחודיות של ד"ר רוני חן מיושמות בכל אחת מתקופות ההיריון השונות ומותאמות באופן אישי לכל אישה.

למידע נוסף

טיפולי פריון

כיום אפשר למצוא מגוון רחב של טיפולי פריון, המאפשרים לזוגות המתקשים להרות להביא ילד לעולם – החל מטיפולי פריון באמצעות כדורים ועד לטיפולי הפריה חוץ-גופית.

מתי לפנות לטיפולי פריון?

קיום יחסי מין בזמן הביוץ לא תמיד מסתיים בהיריון. לעיתים חוסר היכולת להרות נובע מבעיות כמו ספירת זרע נמוכה, מחזורים ללא ביוץ, מחזורי ביוץ לא סדירים, בעיות מכניות, בעיות הורמונליות ועוד. לאחר כשנה של ניסיונות לא מוצלחים, מומלץ לפנות לבדיקה גינקולוגית, כדי לעמוד על הבעיות השונות ולהתחיל בטיפול המתאים.

תהליך טיפולי פריון
לאחר כשנה ניתן להתחיל בבירור הסיבות לחוסר הפריון, ולבחור באופן הטיפול המתאים: השראה של ביוץ, השבחת זרע והזרעה תוך-רחמית, הפריה חוץ-גופית או תרומת ביצית.

חשוב לדעת כי בעיות פריון אינן נפתרות בדרך כלל מעצמן. לאור ההתקדמות הטכנולוגית בנושאי פוריות בשנים האחרונות, לטיפולים אלה אחוזי הצלחה גבוהים. בנוסף לפן הרפואי, טיפולי פריון הם בעצם תהליך המצריך התחייבות אישית, נפשית ופיזית, ובעיקר אמון רב ברופא וסבלנות מרובה.

ד"ר רוני חן עומד לרשות מטופליו ומעניק להם ליווי מקצועי וייעוץ רפואי בכל הנוגע לטיפול בבעיות פריון.

למידע נוסף

מעקבי היריון

כיום, הודות למערכי הרפואה המתקדמים בתחום רפואת האם והעובר, ניתן לבצע בדיקות במהלך תקופת ההיריון, כדי לשלול תסמינים, מחלות או מומים, ובכך לאפשר מהלך היריון תקין. מעקבים אלו חשובים לא רק במטרה לוודא את בריאות העובר, אלא גם כדי לעקוב אחר בריאות האם.

בדיקות במהלך ההיריון
חלק שגרתי ממערך מעקבי ההיריון מתנהל באמצעות בדיקות דם ושתן, בדיקות אולטרה-סאונד ועוד. אלה נועדו להעריך במידת האפשר את מצבו של העובר ואת מצבה של האם, לשלול תסמינים או מחלות גנטיות / תורשתיות ועוד. מעקבי היריון שגרתיים כוללים: בדיקות כרומוזומים, בדיקת שקיפות עורפית, בדיקת חלבון עוברי, סקירת מערכות מוקדמת, דיקור מי שפיר וסקירת מערכות מאוחרת. כל אלה נועדו לתת אינדיקציה לגבי מצבו הבריאותי של העובר. באשר לבריאותה של האם, נעשות בדיקות דם ושתן, בדיקות לחץ דם ובדיקות משקל.

ד"ר רוני חן, מומחה לרפואת האם והעובר, מבצע מעקבי היריון מסודרים, במטרה לשמור על בריאות העובר ובריאותה של האם. כמו כן, הוא פועל לאיתור מצבי היריון בסיכון גבוה.

למידע נוסף

דיקור מי שפיר

דיקור מי שפיר מאפשר שלילת בעיות כרומוזומליות של העובר. הבדיקה מתבצעת בין השבוע ה- 17 לשבוע ה- 21 להיריון. נשים רבות בוחרות לבצע כיום דיקור מי שפיר, מכיוון שמדובר בבדיקה האמינה ביותר לגילוי בעיות כרומוזומליות. הודות למכשור המתקדם והניסיון הרב שנצבר נכון להיום, אחוזי הסיכון של הבדיקה נמוכים מבעבר.

כיצד מתבצע דיקור מי שפיר?
פעולת דיקור מי שפיר נעשית באמצעות החדרת מחט דקה אל תוך שק השפיר, בסיוע מכשיר אולטרה-סאונד מתקדם. באמצעות המחט נשאב מעט מנוזל מי השפיר, וזה נשלח למעבדה לצורך ביצוע הבדיקות הנדרשות. במהלך הדיקור ייתכן חוסר נוחות קל, אם כי אין מדובר בפעולה כואבת או כזו הדורשת התערבות כירורגית או הרדמה. ההליך עצמו קצר ומיד לאחריו ניתן לשוב הביתה. יש להקפיד על מנוחה במשך יומיים עד שלושה.

מתי לבצע דיקור מי שפיר?
משרד הבריאות ממליץ לבצע דיקור מי שפיר במקרים הבאים:

  • נשים מעל גיל 35
  • נשים שתוצאות הסקר הביוכימי שלהן גבוהות
  • כאשר אחד מבני הזוג או שניהם נשאים של גן או בעלי בעיה כרומוזומלית
  • אם ישנם ממצאי אולטרה-סאונד לא תקינים

יחד עם זאת, נשים רבות כיום מבצעות דיקור מי שפיר גם ללא כל בעיה מוקדמת, מתוך רצון לשלול בעיות כרומוזומליות בעובר.

למידע נוסף

מרפאת ד"ר רוני חן

הורות אחרת

בשנים האחרונות מתפתחים סוגים שונים של משפחות ושל הורות – זוגות חד-מיניים של נשים או גברים, נשים יחידניות עם או בלי שותף, נשים בגיל מבוגר, זוגות המתאחדים לצורך הבאת ילד, היריון באמצעות תרומת זרע (הזרעה) או הפריה וכדומה. הרפואה המודרנית והתפיסה החברתית המתקדמת מאפשרות לאנשים אלה לממש את חלומם ולהיות הורים. הטיפולים השונים מתבצעים ללא צורך במפגש מיני פיזי, אלא באמצעים רפואיים מתקדמים ותוך מתן ליווי פיזי ורגשי מלא, לשביעות רצונם של המטופלים.

לד"ר רוני חן ניסיון עשיר בכל הנוגע להורות אחרת, והוא אחראי עד היום להריונות רבים ומוצלחים של משפחות ויחידים. הוא ישמח ללוות גם אתכם, המבקשים להביא ילד לעולם, בדרככם להורות. זאת תוך שימוש במיטב הכלים שיש לעולם הרפואה להציע ומתן ייעוץ וליווי אישי לכל אורכו של התהליך המיוחד והמאתגר.

ד"ר חן עוסק גם בפעילות הסברתית ומרצה בנושא זה בפני הקהילה הגאה, בכנסים של הורות אחרת, דרך ארגון תהילה (הורים לילדים גאים) וכדומה.

צרו קשר לקבלת מידע נוסף ולתיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר רוני חן: 050-9002862